Ako sa pestuje rastlina Maca

 

Bylinkári, rovnako ako tí, ktorí poznajú alternatívnu medicínu, sú si dobre vedomí možných zdravotných výhod z koreňov rastliny Maca. Tieto výhody viedli niektorých k pestovaniu vlastných koreňov Maca zo semien za účelom ich konzumácie z dôvodu ich liečivých a nutričných výhod. Napriek tomu, že rastlina Maca je pôvodom z Južnej Ameriky , je to veľký úspech ak niekto položí svoje ruky na semiačka Macy a vie ako ich správne pestovať. Či pestovateľ získa semiačka z ebay, alebo od miestneho bylinkára, alebo z akéhokoľvek iného zdroja, je dôležité, aby sa dodržiavali správne kroky, a byť trpezlivý aby semiačka  mohli rásť a prekvitať. V konečnom dôsledku, semiačka  poskytujú zdravotné a liečivé výhody, ktoré pestovatelia hľadajú.   

Príprava pôdy

Rastlina Maca rastie v pomerne špecifickom prostredí v Južnej Amerike, a preto môže byť ťažké napodobniť toto prostredie. Aj napriek tomu vie pestovateľ kontrolovať a ovládať pôdu tak aby semiačka rástli. Pôda v Andách, teda rodná klíma koreňa Rastliny Maca je kyslejšia so stupňom pH pod 5. Aby koreň  rástol, pôda pestovateľa musí byť podobná týmto stupňom kyslosti. 

Je nevyhnutné aby pôda bola zbavená buriny a úlomkov. Pôda tiež vyžaduje veľké hnojenie s organickými materiálmi ako je fosfor a draslík. Počas rastu, Maca absorbuje veľké množstvo výživy v pôde. Pôda samotná musí obsahovať veľké množstvo živín, kvalitných živín aby semiačka mohli rásť. Okrem toho pôda, v ktorej budú semiačka Macy rásť, má byť udržiavaná vlhká, ako pred výsadbou, tak aj v rannej fáze, aby sa semiačka Macy vypestovali úspešne. 

Výsev semien 

Je veľmi dôležité zasadiť semienka rastliny Maca v pravý čas roka, pretože počasie hrá obrovskú úlohu v raste koreňa. Ideálny čas je v neskorej zime alebo skoro na jar, pretože to predchádza obdobie dažďov, ktoré pomáha udržať pôdu vlhkú. Na  južnej pologuli, kde má koreň Macy svoj pôvod, nastáva táto situácia medzi septembrom a stredom novembra. Avšak, ak sa niekto pokúša pestovať korene Macy na severnej pologuli, musí sa prispôsobiť s najväčšou pravdepodobnosťou siatia niekedy v marci. Závisí to od snehovej pokrývky a od očakávania kedy má obdobie dažďov prísť.

Pre skutočné semená je najlepšie použiť 100 gramov semien na každých 15 metrov štvorcových pôdy, nakoľko semená ako také sú pomerne malé. Semená môžu byť do pôdy vkladané rukou, zvyčajne 0.25 –inch (toto je „palec“ – prehodit do nasho metrickeho systemu) hlboko do pôdy. Potom by  mala byť pôda polievaná a udržiavaná vlhká a v chlade počas celej doby procesu rastu. 

Vegetatívna fáza

Vegetačné obdobie Macy trvá približne osem alebo deväť mesiacov. Ako už bolo spomenuté, obdobie dažďov, ktoré priamo nadväzuje na siatie semien je nanajvýš dôležité. Maca vyžaduje veľké množstvo vody na začiatku, čo je dôvod, prečo ju treba zasadiť tesne pred obdobím dažďov. Potom sa to vyvíja v letných mesiacoch, kedy je menej zrážok, aj keď vlhkosť pôdy je stále dôležitá aby pôda nevyschla počas vegetatívnej fázy. 

Zber

Hypokotylom - jedlá časť Macy, ktorá sa používa ako zdravotný doplnok a ako alternatívna medicína, sa môže zberať kdekoľvek medzi šiestym až deviatym mesiacom po zasiatí, najlepší čas je bližšie k ôsmemu a deviatemu mesiacu. Zberač by mal chytiť rastlinu zospodu listov a vytiahnuť ju zo zeme. Akonáhle je vytiahnutá zo zeme, celá rastlina by mala byť na slnku pokiaľ sa nevysuší. Tento proces zaberie niekoľko dní, týždeň, možno aj viac. Počas tohto času korene majú byť v noci zakryté, aby sa zabránilo ich vlhkosti pred dažďom alebo mrazom. Akonáhle je rastlina vysušená, môže byť koreň oddelený od zvyšku rastliny. Potom ich uskladníme v chladom a suchom mieste pokiaľ nebudú pripravené na predaj alebo použitie.

 

image521image456image454

Cena

3435
13435
maca fresh
Novinka
Maca ENERGY
od €34

Štartér mozgu a výkonu. Tento unikátny produkt zostavený špeciálne pre ľudí, ktorí potrebujú zvýšiť mentálnu pozornosť, podporiť mozgovú činnosť a chcú dodať svojmu telu...

Skladom 
Kód: 104/38
maca man
Tip Novinka
Maca pre mužov
od €34

100% prírodný produkt obsahujúci jedinečnú kombináciu látok (Maca, L-Arginín, Tribulus Terrestris), ktoré priaznivo vplývajú na sexuálny výkon, erekciu, plodnosť. Telu dodáva...

Skladom 
Kód: 107/1 B
maca pre zeny
Akcia
Maca pre ženy
od €34

Jedinečný produkt špeciálne navrhnutý pre ženy, ktoré majú problémy spojené nielen so sexualitou. Zmierňuje náladovosť, depresie, podporuje celkové psychické zdravie. Telu...

Skladom 
Kód: 110/1 B
3 položiek celkom